• Ootecă de călugăriță!
    Uneori, cele mai fascinante #descoperiri nu se fac în expediții îndepărtate, ci chiar în propria curte, la o cană de cafea. #Natura are un mod surprinzător de a ascunde complexitate, strategie și #frumusețe în cele mai mici forme de viață, amintindu-ne cât de uimitoare este lumea pe lăngă care, adesea, trecem grăbiți.
    #MantisReligiosa #insecte #ooteca #calugarita #cocon
    https://www.mihaelatoila.ro/2026/06/ooteca-de-calugarita-mantis-religiosa.html
    Ootecă de călugăriță! Uneori, cele mai fascinante #descoperiri nu se fac în expediții îndepărtate, ci chiar în propria curte, la o cană de cafea. #Natura are un mod surprinzător de a ascunde complexitate, strategie și #frumusețe în cele mai mici forme de viață, amintindu-ne cât de uimitoare este lumea pe lăngă care, adesea, trecem grăbiți. #MantisReligiosa #insecte #ooteca #calugarita #cocon https://www.mihaelatoila.ro/2026/06/ooteca-de-calugarita-mantis-religiosa.html
    WWW.MIHAELATOILA.RO
    Ootecă de călugăriță (Mantis religiosa) descoperită în curte
    Jurnalul Mihaelei Toilă - Locul unde ideile prind viață!
  • Maica Tereza, având numele de mireană Agnes Gonxha Bojaxhin, s-a născut pe 26 august 1910. Dedicarea ei în ajutorarea umanității este cunoscută și admirată în întreaga lume. Maica Tereza și-a focalizat viața pentru îngrijirea celor mai săraci oameni din India. A devenit călugăriță la 18 ani. De la o vârstă mai tânără și-a asumat misiunea sprijinului celor care aveau cea mai mare nevoie de el. A fost laureată cu Premiul Nobel pentru Pace pentru munca sa excepțională în ajutorul lumii.
    Maica Tereza, având numele de mireană Agnes Gonxha Bojaxhin, s-a născut pe 26 august 1910. Dedicarea ei în ajutorarea umanității este cunoscută și admirată în întreaga lume. Maica Tereza și-a focalizat viața pentru îngrijirea celor mai săraci oameni din India. A devenit călugăriță la 18 ani. De la o vârstă mai tânără și-a asumat misiunea sprijinului celor care aveau cea mai mare nevoie de el. A fost laureată cu Premiul Nobel pentru Pace pentru munca sa excepțională în ajutorul lumii.
    WWW.DIANE.RO
    26 august: Ziua de Naștere a Maicii Tereza
    Un blog despre relatiile dintre oameni, dragoste, astrologie, horoscop, vise, evolutie personala deschis comentariilor si parerilor celor mai diverse
  • La vernisajul unei expoziţii, vorbitorii, critici de artă, după ce au furat din privire culoarea și căldura tablourilor, o amestecă și o reproduc în cuvinte meșteșugite oferind o viziune separată, care rareori se întâlnește cu cea originală a autorului, sau cu propria ta părere pe care ţi-ai cuibărit-o discret ca spectator, într-o lectură ca o odihnă a sufletului.
    N-a fost cazul aseară. Criticii au lipsit. N-au nimerit la numǎrul 45, pe strada Puţul lui Zamfir, la Galeria ArXpert și atmosfera mult mai destinsă fără ei, nu l-a înluminat așezându-l pe Petre lângă Dumnezeu. Ba, dimpotrivă! Am văzut ce simplu și firesc se însera cu zâmbetul de mijlociul verii Petre, între oamenii de-acolo.
    Cu siguranţă pe câmpia întinsă de la marginea Băileştiului, într-un Ierusalim etern, în umbra unui drum, între cer și pământ, ne-a strâns din tablourile lui pe toţi de-au rămas fără oameni tablourile și ne-a omenit ca pe prieteni, îmbiindu-ne cu bucurie sǎ închinăm un pahar tinereţii lui.
    – Măi Tomo, necredinciosule, te vd stingher! Tu n-ai găsit o călugăriţă tânără, s-o mângâi, sǎ te împlinești? Aurele, Sibicene, spune-i tu prietenului tău și al meu ce mult m-a iubit pe mine Dumnezeu. Și a trecut mai departe.
    La capătul serii am plecat către case, unii mai bogaţi cu un tablou, eu mai bogat cu o carte. Carraria. O citisem cu încântare, dar nu o aveam.
    *
    Pe 4 aprilie 2015 primeam pe e-mail de la Al. Cistelecan o sintagma scurtǎ: “Mulțumiri - și felicitări! - pentru Norduri!” O săgetare care mi-a bucurat sufletul.
    În aceeaşi zi pe facebook o alta săgetare, ca o replică dureroasă mă izbea în inimă citind o postare a lui Aurel Sibiceanu: “De două ceasuri s-a stins Petre!...” Cum sǎ se stingă Petre!?... Petre Anghel - şi devin subiectiv - a scris
    Continuare link

    https://pasareacetii.blogspot.com/2019/10/fotografii-miscate-petre-anghel.html
    La vernisajul unei expoziţii, vorbitorii, critici de artă, după ce au furat din privire culoarea și căldura tablourilor, o amestecă și o reproduc în cuvinte meșteșugite oferind o viziune separată, care rareori se întâlnește cu cea originală a autorului, sau cu propria ta părere pe care ţi-ai cuibărit-o discret ca spectator, într-o lectură ca o odihnă a sufletului. N-a fost cazul aseară. Criticii au lipsit. N-au nimerit la numǎrul 45, pe strada Puţul lui Zamfir, la Galeria ArXpert și atmosfera mult mai destinsă fără ei, nu l-a înluminat așezându-l pe Petre lângă Dumnezeu. Ba, dimpotrivă! Am văzut ce simplu și firesc se însera cu zâmbetul de mijlociul verii Petre, între oamenii de-acolo. Cu siguranţă pe câmpia întinsă de la marginea Băileştiului, într-un Ierusalim etern, în umbra unui drum, între cer și pământ, ne-a strâns din tablourile lui pe toţi de-au rămas fără oameni tablourile și ne-a omenit ca pe prieteni, îmbiindu-ne cu bucurie sǎ închinăm un pahar tinereţii lui. – Măi Tomo, necredinciosule, te vd stingher! Tu n-ai găsit o călugăriţă tânără, s-o mângâi, sǎ te împlinești? Aurele, Sibicene, spune-i tu prietenului tău și al meu ce mult m-a iubit pe mine Dumnezeu. Și a trecut mai departe. La capătul serii am plecat către case, unii mai bogaţi cu un tablou, eu mai bogat cu o carte. Carraria. O citisem cu încântare, dar nu o aveam. * Pe 4 aprilie 2015 primeam pe e-mail de la Al. Cistelecan o sintagma scurtǎ: “Mulțumiri - și felicitări! - pentru Norduri!” O săgetare care mi-a bucurat sufletul. În aceeaşi zi pe facebook o alta săgetare, ca o replică dureroasă mă izbea în inimă citind o postare a lui Aurel Sibiceanu: “De două ceasuri s-a stins Petre!...” Cum sǎ se stingă Petre!?... Petre Anghel - şi devin subiectiv - a scris Continuare link https://pasareacetii.blogspot.com/2019/10/fotografii-miscate-petre-anghel.html
    PASAREACETII.BLOGSPOT.COM
    Fotografii mişcate. Petre Anghel
    JURNALIER, CONSIDERATII INCOMFORTABILE, LITERATURA
  •  Orice tip de cancer se vindeca ! Continuare.  Calugarul Romano ne da sfatul ca
    trebuie luata 1 lingura mare de 3 ori pe zi, cu 15 minute inainte de
    fiecare masa.       Aceasta cura trebuie sa dureze cel putin 10 zile
    si numai daca analizele arata ca nu ati avut rezultatul scontat, se
    mai poate repeta inca de 4 ori, pana la remiterea totala. Pot apare
    abcese ale pielii, dar acest fapt este un simptom bun si nu trebuie sa
    ne ingrijoram.
                                    Daca dupa prima parte a tratamentului
    (10 zile) nu se vad rezultatele dorite, sa repetam tratamentul, dupa
    ce s-au facut examenele respective ca sa vedem daca tumoarea nu a
    cedat, sa mai facem inca pana la 4 tratamente (a cate 10 zile), pana
    la vindecarea totala.
                                    De 6 ani, calugarul a folosit acest
    remediu, gratuit, cu rezultate optime. A tratat zeci de persoane in
    Belén si imprejurimi. El zice ca nu doar trateaza Cancerul, ci si il
    previne.
                                    Trateaza cancerul de piele, de creier,
    de plamani, de prostata, leucemia.
                                    De asemenea, povesteste ca a tratat o
    calugarita tanara, de numai 29 ani bolnava de scleroza. Cel ce doreste
    o marturie a unei persoane care s-a vindecat de cancer pulmonar, il
    poate contacta pe dl. Fausto Pimentel, in Santo Domingo , la telefonul
    :  ( 809 ) 247-2316 . Acest domn a publicat ceea ce a scris mai sus, ca
    o multumire pentru viata, desi i se dadusera doar cateva zile de
    trait.
     Orice tip de cancer se vindeca ! Continuare.  Calugarul Romano ne da sfatul ca trebuie luata 1 lingura mare de 3 ori pe zi, cu 15 minute inainte de fiecare masa.       Aceasta cura trebuie sa dureze cel putin 10 zile si numai daca analizele arata ca nu ati avut rezultatul scontat, se mai poate repeta inca de 4 ori, pana la remiterea totala. Pot apare abcese ale pielii, dar acest fapt este un simptom bun si nu trebuie sa ne ingrijoram.                                 Daca dupa prima parte a tratamentului (10 zile) nu se vad rezultatele dorite, sa repetam tratamentul, dupa ce s-au facut examenele respective ca sa vedem daca tumoarea nu a cedat, sa mai facem inca pana la 4 tratamente (a cate 10 zile), pana la vindecarea totala.                                 De 6 ani, calugarul a folosit acest remediu, gratuit, cu rezultate optime. A tratat zeci de persoane in Belén si imprejurimi. El zice ca nu doar trateaza Cancerul, ci si il previne.                                 Trateaza cancerul de piele, de creier, de plamani, de prostata, leucemia.                                 De asemenea, povesteste ca a tratat o calugarita tanara, de numai 29 ani bolnava de scleroza. Cel ce doreste o marturie a unei persoane care s-a vindecat de cancer pulmonar, il poate contacta pe dl. Fausto Pimentel, in Santo Domingo , la telefonul :  ( 809 ) 247-2316 . Acest domn a publicat ceea ce a scris mai sus, ca o multumire pentru viata, desi i se dadusera doar cateva zile de trait.