Paranoia
timpurilor noastre


 


Mergeam pe
malul unei ape,


În sens
opus, trăgea trei grape


Un monstru
cu cap mare, dur,


„Sunt geniul
din Bielencourt.


Cu mine nu
te joci, tataie,


Bătrân și
fără dinți, mălai e


Tot ce-ntâlnesc,
îmi spune crudul


Încălecat ca
paparudul,


Nici Don
Quijote, nici felin,


Îți trag un
vers de te închini.


A tras un
vers, vreo două, trei,


Se convertiră
ultimii atei,


Minunea fru
se săvârși,


Miliarde de
geniali, cam tri.


Cânți despre
tine, despre toți,


Un fel de a
minți pe roți,


Totul se-nvăluie
în fum,


În Rai se
mută Iadul-drum.    


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


Pe când nu
erau legi și exegeze,


Pe când nu
era nimeni să dezlege,


Am luat un
mugur și încet l-am desfăcut


și fiecare
frunză m-a durut.


Întârziam la
locul gloriei sumare,


De câte
genii e nevoie pe scară?


Cu prostul
nu e bine să te joci,


Nici să mănânci,
nici să te rogi.


Pe jumătate
omul e-o iluzie,


Pe jumătate
o amară coconfuzie,


Poți să
te-ncânți cu propriul caracter,


Să te
urăști, un propriu braconier


și vânător
și jertfă ilegală,


plătești
destul pentru apropiata-ți gală,


suntem
oameni din atomi alcătuiți,


de ce atomii
ar fi trufași, ghiftuiți?


Parfumul
veșniciei ne-nconjoară,


Să inventăm
noi legi, cu socoteală.
Paranoia timpurilor noastre   Mergeam pe malul unei ape, În sens opus, trăgea trei grape Un monstru cu cap mare, dur, „Sunt geniul din Bielencourt. Cu mine nu te joci, tataie, Bătrân și fără dinți, mălai e Tot ce-ntâlnesc, îmi spune crudul Încălecat ca paparudul, Nici Don Quijote, nici felin, Îți trag un vers de te închini. A tras un vers, vreo două, trei, Se convertiră ultimii atei, Minunea fru se săvârși, Miliarde de geniali, cam tri. Cânți despre tine, despre toți, Un fel de a minți pe roți, Totul se-nvăluie în fum, În Rai se mută Iadul-drum.     @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Pe când nu erau legi și exegeze, Pe când nu era nimeni să dezlege, Am luat un mugur și încet l-am desfăcut și fiecare frunză m-a durut. Întârziam la locul gloriei sumare, De câte genii e nevoie pe scară? Cu prostul nu e bine să te joci, Nici să mănânci, nici să te rogi. Pe jumătate omul e-o iluzie, Pe jumătate o amară coconfuzie, Poți să te-ncânți cu propriul caracter, Să te urăști, un propriu braconier și vânător și jertfă ilegală, plătești destul pentru apropiata-ți gală, suntem oameni din atomi alcătuiți, de ce atomii ar fi trufași, ghiftuiți? Parfumul veșniciei ne-nconjoară, Să inventăm noi legi, cu socoteală.