Blogs Home » Fapt divers » Diverse » Afla Acum

Afla Acum

Blog pentru mine si voi toti, despre tot si toate. Aflati retetele pe care le incerc eu, aflati ce ma inspira, ce cumpar, cine sunt si ce ma pasioneaza.

Articole Blog

01. Dulceata de capsune - se poate si fara zahar - May 27, 2020 11:54:00 AM
Toata lumea ne sfatuieste sa mancam cat mai multe fructe si legume proapete, cu atat mai mult cele de sezon, adica atunci cand le este vremea, cand sunt proaspat culese din gradina (pentru cei mai norocosi) ori de pe camp si din livezi. Acum este vremea capsunelor, care se numara printre fructele mele preferate. As manca capsune, cirese si lubenite tot anul si nu m-as plictisi! Daca in cazul
02. Ferma Magureni - vinuri eco la Craiova - Oct 28, 2019 3:14:00 PM
O noua editie a Branzeturilor cum se ...cuVin a avut loc in centrul Craiovei, la Oxygen Bistro, evenimentul fiind organizat - ca de fiecare data - de Asociatia Bloggerilor Olteni si DictionarCulinar.ro. Daca branzeturile au fost oferite - ca de obicei - de cei de la Delaco, partea de vinuri a fost asigurata de o crama micuta din zona Dragasanilor  - Ferma Magureni, reprezentata de Victorian
03. Vinuri ecologice la Branzeturi cum se... cuVin cu Domeniul Bogdan - Sep 30, 2019 12:27:00 PM
Reprezentantii Domeniului Bogdan O noua luna de toamna, o noua degustare marca Branzeturi cum se... cuVin. Organizat, ca de fiecare data de Asociatia Bloggerilor Olteni si DictionarCulinar.ro, acest eveniment a reunit oameni din intregul oras si nu numai, pentru a degusta si a incerca vinuri si branzeturi alese, oferite de fiecare data cu generozitate de sponsorii oficiali.:)   De data
04. Craiova Jazz Festival - festivalul muzical al toamnei - Sep 6, 2019 11:44:00 AM
Pentru melomani – si nu numai – am o surpriza: peste doar cateva zile va incepe cea de-a treia editie a Craiova Jazz Festival, un regal muzical ce se va intinde pe durata a 4 zile, in perioada 10-13 septembrie 2019. Festival de Jazz de la Craiova este deja pe harta evenimentelor culturale importante ale toamnei, bucurandu-se pana acum de nume mari pe scenele sale, dar si de un public
05. Vinul este o experienta personala - Crama Histria - Aug 2, 2019 11:28:00 AM
Seara magica de joi, intr-o vara atipica! Iata ca a revenit cu un nou articol si o noua editie a Branzeturilor cum se… cuVin, eveniment de care imi era tare dor si la care am reusit cu greu sa ajung, dar nu regret nici un moment efortul depus! 😊 Evenimentul este organizat, ca de fiecare data, de Asociatia Bloggerilor Olteni si DictionarCulinar.ro si afost gazduit de o superba locatie din
06. Cum a fost la concertul Placido Domingo Jr. Si prietenii de la Craiova? - Apr 23, 2019 9:51:00 AM
Iata ca a venit si a tercut si marele concert la care va invitam acum cateva zile: Plácido Domingo Jr. & friend. Si, asa cum ma asteptam, a fost tare frumos :) Concertul de la Craiova a fost primul pe care Placido Domingo Jr. il sustine in Romania, fiind acompaniat de Orchestra Simfonică a Filarmonicii „Oltenia” Craiova, condusa de dirijorul Marius Hristescu. Intre stilurile muzicale
07. Placido Domingo Jr & Friends la Craiova pe 20 Aprilie - Apr 5, 2019 8:59:00 AM
Salutare! De data aceasta va surprind cu o invitatie si cu un eveniment nou, o premiera absoluta in Romania: Concertul Placido Domingo Jr. & Friends, concert ce va avea loc in Craiova, la Sala Polivalenta, pe data de 20 aprilie 2019.  Concertul de la Craiova este primul pe care Placido Domingo Jr. il sustine in Romania,fiind acompaniat de Orchestra Simfonică a Filarmonicii „Oltenia” Craiova,
08. Un Rose pentru o prmavara colorata - Crama Recas la Craiova - Mar 22, 2019 11:00:00 AM
Crama Recas - Sortimente de vin Momentul acela in care se aduna la un loc trei ingrediente magice (pentru mine) a sosit si la mijloc de martie. Vinul bun, branzeturile aromate si prietenii veseli s-au reunit de data aceasta intr-un loc special pentru mine, loc in care am petrecut seri de neuitat si am savurat mancaruri "cool":) O noua editie a Branzeturilor cum se ...cuVin a avut asadar loc
09. Crama La Salina - o noua aventura gustativa - Jan 28, 2019 10:01:00 AM
Iata ca a venit o noua degustare de vinuri si branzeturi, a 28-a editie a evenimentului Branzeturi cum se... cuVin, organizat ca de fiecare data de Asociatia Bloggerilor Olteni si DectionarCulinar.ro. Evenimentul s-a desfasurat la Restaurant Viena, vis a vis de Filarmonica Oltenia din Craiova Au trecut mai bine de 3 ani de cand se organizeaza aceste evenimente si am realizat ca timpul si-a pus
10. Vinuri din Moldova in inima Olteniei - Oct 29, 2018 2:32:00 PM
Mijloc de toamna... frunze ruginii, vant in ramuri si copii cu caciuli trase pe cap, alergand cu fata spre soare. Frumusetea este mereu in jurul nostru, insa trebuie sa o cautam cu sufletul si nu cu ochii inchisi. La fel este si vinul: bun daca esti deschis sa il incerci :) Si iata ca am incercat un nou vin, o noua Crama, intr-o noua editie a evenimentului Brânzeturi cum se...cuVin,
11. Craiova Jazz Festival ne incanta si de data aceasta la mijloc de semptembie - Sep 10, 2018 3:42:00 PM
Craiova Jazz Festival revine pe scana Filarmonicii Oltenia cu cea de-a doua editie, ce se va desfasura in perioada 12-15 septembrie 2018. Evenimentul, internaţional încă de la prima ediţie, este organizat de Filarmonica „Oltenia” Craiova, cu sprijinul Primăriei Craiova şi Consiliului Local In cele 4 seri de festival cei indragistiti de Jazz vor putea asculta selectii aparte, apartinad unor
12. Liliac nu este poveste - este un vin de poveste si povestit! - Sep 6, 2018 8:07:00 AM
Ce vinuri am mai descoperit? Vinuri albe Crama Liliac Va povestesc imediat, caci nu a trecut mult timp de cand am participat la o noua editie a Branzeturilor cum se cuVin organizata ca de obicei de Asociatia Blogerilor Olteni (prin Daniel Botea) si DictionarCulinar.ro. Locatia a fost una pe masura atmosferei si a bogatiei de vinuri: Hotel Boutique si Restaurant 5 Continents din centrul
13. Micutzu, Bordea si Badea la Craiova! - Aug 21, 2018 12:52:00 PM
Iata ca si orasul nostru incepe sa se alinieze la civilizatie si incepe sa aiba parte de evenimente dintre cele mai variate si mai interesante. De data aceasta va invit la un spectacol de Stand-up Comedy. Sustinu de trei dintre cei mai cunsocuti si populari comedianti de stand-up de la noi – Cosmin Nedelcu Micutzu, Dan Badea si Catalin Bordea – acest spectacol va avea loc pe data pe 7
14. Spumante.... Frizante.... Degusta(n)te ! - Aug 14, 2018 2:58:00 PM
M-am gandit ca ar fi momentul sa va mai povestesc cate ceva despre vinuri, mai ales a a trecut ceva timp de cand nu am mai spus nimic despre asta.   Am ales sa va vorbesc acum despre doua vinuri spumante, pe care le-am incercat pentru prima data la ultima degustare. Aceste minunatii au fost aduse de doi prieteni ai evenimentelor noastre, oameni care participa adesea la acestea si completeaza de
15. Branzeturi cum se cuVin de vara - Jul 6, 2018 8:52:00 AM
Pelerin - gama de vinuri Domeniul Dragasi  Seara blanda si calda de inceput de iulie se lasa peste oras si peste noi, ducandu-ne cu gandul la marea cea mare si la noptile de poveste de altădată, cand timpul zbura parca mai incet, oprindu-se la povesti cu noi, copiii lui. Anii trec insa si bucuriilor de atunci li se adauga altele noi... Un pahar de vin bun este unul dintre acele lucruri
16. Vin si istorie in centrul Craiovei - Jun 25, 2018 11:27:00 AM
Iata ca a venit o noua degustare, de data aceasta de la mai vechii si dragii nostri prieteni de la Crama Avincis. Cu ei am impartit deja cateva evenimente si ne-au primit chiar si in vizita la ei, la Vila Dobrusa din Dragasani. De data aceasta au venit ei la noi, la Craiova, si noi i-am primit intr-o locatie de vis. Auzisem de acest loc – Hotel Boutique Five Continents – insa nu avusesem
17. O noua degustare - Vinurile Pogany - May 30, 2018 7:58:00 AM
Editia cu numarul 22 a Branzeturilor cum se... cuVin a avut loc tot la Craft, in centrul Craiovei, la etaj, loc de unde poti privi un apus de soare minunat deasupra orasului... De data aceasta Dobra Wine ne-a oferit vinurile Pogany. Desi numele va duce cu gandul la opera lui Brancusi, in realitate denumirea provine dintr-un termen arhaic ce inseamna „pagan”. Originara din zona Zalau Satu
18. Si la noi se produc vinuri ecologice. Stiati? - Apr 30, 2018 8:15:00 AM
Domeniul Bogdan Da, am aflat si eu de curand faptul ca si la noi in Romania se produc vinuri ecologice. Ce inseamna asta? Un vin ecologic este un vin curat, care este produs dintr-o vita care a afost ingrijta natural, fara a se folosi ierbicide, pesticide, ingrasaminte chimice sau fungicide. Pentru ingrasarea solului se folosesc doar produse rezultate din cresterea animalelor, precum
19. Primavara are toane. Un vin bun ne linisteste pe toti - Apr 4, 2018 8:53:00 AM
Hei, primăvara, ai venit pe la noi in haine noi… sau ceva mai uzate, dar macar ai venit. Asa se pare ca ne primeste noul anotimp anul acesta, parca incercand sa ne tina in case mai mult, sa ne faca sa mai lenevim pe canapea, sa mai tinem nasul ascuns in paturica. Desi poate parea un lucru …. mai putin placut, racoarea se potriveste totusi cu un vin bun. Iar vinurile pe care le-am degustat de
20. Traditiile se nasc din lucruri frumoase - Feb 27, 2018 12:54:00 PM
Imi plac traditiile. Mi se pare ca sunt cele care dau si mai multa valoare unui lucru bine facut, iar prin repetarea lui periodica ne permite(m) sa ne bucuram si mai mult timp de acele mici detalii. Alaturi de sotul meu, mai ales de cand ne-am mutat in casa noua, am decis sa ne cream propriile traditii, care sa ne includa doar pe noi sau care sa fie prilej de a ne reintalni cu prieteni pe care
21. Sa incepem anul cum se cuVin(e) - Crama Vladoi - Feb 2, 2018 4:43:00 PM
Crama Vladoi Iata ca a venit si anul 2018, cu toate surprizele si noutatile sale. Pentru ca anul trecut pe final am fost mai putin vorbareata cu voi, pe blog, azi m-am decis sa va povestesc ultima mea aventura legata de vin, si anume degustarea ce a avut loc saptamana trecuta la Restaurant Marmara, gazda ce a devenit deja o traditie. Am revenit asadar la Branzeturi cum se cuVin, eveniment
22. Craiova are festival de JAZZ! Hai si tu! - Sep 11, 2017 6:37:00 AM
Cu mare mandrie spun - desi nu am nici un merit - ca la noi in oras se organizeaza anul acesta prima editie a unui festival de Jazz. Eu ador Jazz-ul si cred ca acesta se asculta cu sufletul si nu cu mintea sau urechea... caci el poarta in sine senzatii, emotii si sentimente ce cu greu pot fi transpuse si transmise altfel. Va invit asadar si pe voi sa participati la acest minunat eveniment
23. Vrei o piele frumoasa? O poti avea si acasa daca stii ce sa folosesti! - Sep 8, 2017 2:13:00 PM
Chiar daca vara s-a dus, cu ale ei rochite, fustite si cu pantalonasii aceia mici spre minusculi, asta nu inseamna ca noi, fetele, trebuie sa ne punem cenusa in cap si sa nu mai avem grija de noi. Ma enerveaza cei ce spun mereu ca femeile se aranjeaza pentru barbati sau, mai rau, pentru ca sa arate mai bine in fata altor femei. Eu cred ca o femeie se aranjeaza si se imbraca pentru a se simti ea
24. Si lui Burebista ii placeau vinurile - Budureasca de poveste - Sep 8, 2017 7:12:00 AM
Vinul preferat A mai trecut o vara, gonita de vantul tot mai rece de la nord. Sufletul meu este tot mai trist, tanjind dupa caldura serilor sub clar de luna, cu un pahar de vin in mana si cu cantul greierilor in urechi. Mi-am luat La revedere la vara asa cum imi place mie cel mai mult: cu oameni langa mine, savurand noul si vechiul intr-o cupa de vin. Asa cum ati ghicit deja, am participat
25. "Craiova - Cetatea Tinerilor, nu a Banilor” - proiect cu tineri pentru tineri - Sep 4, 2017 6:44:00 AM
Nu cu mult timp in urma am fost invitata sa particip la conferinta de lansare a unui nou proiect in Craiova. Ideea m-a captat imediat pentru ca este legat de tineri si se desfasoara in orasul nostru, unde nu se intampla atat de multe lucruri pentru ei precum as dori eu. „Asociatia Femei cu Perspectiva din Romania” este cea care a initiat acest proiect si el are in vizor problemele cu care noi